• Typ:
 • Kategorie:

PROČ SE ŠERMÍŘI NAVZÁJEM NESNÁŠÍ? #22

  • PROTI VĚTRU
  • V.O.X. NEWS
Sdílet

Audio verze

Napsat komentář

9 komentářů

 1. Daniel Šumbera napsal:

  Úžasý pokec. Tohle jsem si fakt užil. Díky. Prosím – pokračování brzy.

 2. Adam Hóz napsal:

  Odporucam pozvat majstra Kozu, je to velmi vzacny a vzdelany clovek, s takymito ludmi je potrebne robit co najviac rozhovorov, kontakt:
  https://tostabur.sk/peter-koza/ dalej prihovory na youtube su zaujimave: https://www.youtube.com/@tostabur4547/videos

 3. Gerhard slama napsal:

  Dejte si panove i pokracovani. Pustil jsem si to tak nejak z nouze, pac jak bylo zmineno, kostymare a sermire mam za divnolidi, ale nakonec me to opravdu bavilo. Dik

 4. Jiří Drozd napsal:

  přestal jsem sledovat fantazi jako je třeba hra o trůny, jelikož mi to přijde mnohem povrchnější a mnohem prvoplánovější, než je třeba ilias, odysea, nebo Dějiny Euterpé- kupříkladu jsem viděl dokument, kde pod pyramidou našli tisíce ibisů a bylo tam řečeno že byli tito ibisové obětováni- podle Hérodota staří Egipťané nezabíjeli vlastně nic (vědomě zabít krávu znamenalo trest smrti, zabití berana to samé a podobně i prase) a už vůbec ne ibise, ale každého uhynulého ibise balzamovali, nejednalo se o obětní zvíře, ale jednoznačně šlo o posmrtné uctívání, podobně to měly i s paviány.

 5. Jiří Drozd napsal:

  ještě bych přidal další komentář, doufám že nebudu nařčen ze spamování, 😀 zaslechl jsem zmínku o tom že je spousta žen v akademii, nespojoval bych to čistě s romantikou, ono v našich končinách se mluví o keltech, germánech, bohémech, slovanech a podobných „kmenech“ v podstatě většina Evropské populace včetně severských národů, nese habloskupinu R1A tato je zastoupena u evropské populace okolo 20% což je fakt, u nás je procento ještě větší, je to přibližně 25% u ukrajinců je to okolo 35%, v severní a západní indii u populace kmene Saka a Jata je to taky oklo 20% dokonce i v Japonsku zvláště pak na severu japonska se rodí vysocí lidé s hustými vousy a dokonce i se zelenýma nebo modrýma očima nesoucí tuto habloskupinu, je to starověká populace takzvaných skýtů, tihle byli velmi pravděpodobně předchůdci středověkého osídlení evropy, a co je očividné spojení je posvátnost boje, tihle bojovali stejně jako gótové, germáni, vikingové ti všichni taky považovali boj a čest v boji za jedinou vstupenku do posmrtného života, u všech těchto lidí prokazatelně byly ženy válečnice zastoupeny hojně, takže si to pravděpodobně neseme sebou až do dnes. 😀 podle řečeného bych hledal například u Hérodota, nebo Ptolemóna, cca 4.století nl. a u obou jsou okrajově popsány bojové techniky, už tehdy minulých lidí, nicméně to co popisoval dříve v rozhovoru Dan o Vikingském boji mečem a sekerou – když člověk kouká na soudobá videa kluků co tím žijí a přečte si popis řeckých učenců, je to sice jako poslouchat fotbal v rádiu, ale s těma obrázkama to najednou dává přesný smysl.
  O Evropě pozdního starověku a ranného středověku se ví málo, nicméně Řím se sem z nějakých důvodů netlačil 500 let a to že nejsou písemné zmínky (což u Říma ano) neznamená že tu lidi lezli po stromech?

 6. dambascz@gmail.com napsal:

  když vás tak poslouchám … doufám že se sejdete za pár měsíců znova a třeba už jen v 30 minutové verzi řeknete názor na film ZBOJNÍK amaterský film co jde do kin kolem března-dubna

 7. Tomáš Macháček napsal:

  Vynikající rozhovor. Klidně by mohlo být vícero hostů na toto téma.

 8. Ondřej Novák napsal:

  Bylo by super kdyby si Dan pozval někoho na téma Paintball.

PROČ SE ŠERMÍŘI NAVZÁJEM NESNÁŠÍ? #22

Do studia v posledním díle PROTI VĚTRU přišel šermíř a choreograf Petr Nůsek, který například pomáhal s bojovými scénami v Kingdom Come: Deliverance. V přátelské atmosféře s Danem probrali všechny možné druhy historického šermu, jak funguje středověká bitva, proč se šermíři navzájem nesnáší a jak se filmům daří zachytit historii. Kdo v oboru je expert a kdo jen kecá? Jak se dýchá v brnění? A jsou všichni šermíři tak trochu jeblí?

Datum vydání

31 ledna, 2023

Délka

2:01:00

Moderátor

 • Daniel Vávra

Host

 • Petr Nůsek

Reviews for PROČ SE ŠERMÍŘI NAVZÁJEM NESNÁŠÍ? #22

9 Reviews
 • Profile photo ofDromed
Posunout nahoru
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, k poskytování funkcí sociálních médií a k analýze návštěvnosti. View more
Akceptovat
Zamítnout