Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Do studia v posledním díle PROTI VĚTRU přišel šermíř a choreograf Petr Nůsek, který například pomáhal s bojovými scénami v Kingdom Come: Deliverance. V přátelské atmosféře s Danem probrali všechny možné druhy historického šermu, jak funguje středověká bitva, proč se šermíři navzájem nesnáší a jak se filmům daří zachytit historii. Kdo v oboru je expert a kdo jen kecá? Jak se dýchá v brnění? A jsou všichni šermíři tak trochu jeblí?
Úžasý pokec. Tohle jsem si fakt užil. Díky. Prosím – pokračování brzy.
Odporucam pozvat majstra Kozu, je to velmi vzacny a vzdelany clovek, s takymito ludmi je potrebne robit co najviac rozhovorov, kontakt:
https://tostabur.sk/peter-koza/ dalej prihovory na youtube su zaujimave: https://www.youtube.com/@tostabur4547/videos
Dejte si panove i pokracovani. Pustil jsem si to tak nejak z nouze, pac jak bylo zmineno, kostymare a sermire mam za divnolidi, ale nakonec me to opravdu bavilo. Dik
Opět super
přestal jsem sledovat fantazi jako je třeba hra o trůny, jelikož mi to přijde mnohem povrchnější a mnohem prvoplánovější, než je třeba ilias, odysea, nebo Dějiny Euterpé- kupříkladu jsem viděl dokument, kde pod pyramidou našli tisíce ibisů a bylo tam řečeno že byli tito ibisové obětováni- podle Hérodota staří Egipťané nezabíjeli vlastně nic (vědomě zabít krávu znamenalo trest smrti, zabití berana to samé a podobně i prase) a už vůbec ne ibise, ale každého uhynulého ibise balzamovali, nejednalo se o obětní zvíře, ale jednoznačně šlo o posmrtné uctívání, podobně to měly i s paviány.
ještě bych přidal další komentář, doufám že nebudu nařčen ze spamování, 😀 zaslechl jsem zmínku o tom že je spousta žen v akademii, nespojoval bych to čistě s romantikou, ono v našich končinách se mluví o keltech, germánech, bohémech, slovanech a podobných „kmenech“ v podstatě většina Evropské populace včetně severských národů, nese habloskupinu R1A tato je zastoupena u evropské populace okolo 20% což je fakt, u nás je procento ještě větší, je to přibližně 25% u ukrajinců je to okolo 35%, v severní a západní indii u populace kmene Saka a Jata je to taky oklo 20% dokonce i v Japonsku zvláště pak na severu japonska se rodí vysocí lidé s hustými vousy a dokonce i se zelenýma nebo modrýma očima nesoucí tuto habloskupinu, je to starověká populace takzvaných skýtů, tihle byli velmi pravděpodobně předchůdci středověkého osídlení evropy, a co je očividné spojení je posvátnost boje, tihle bojovali stejně jako gótové, germáni, vikingové ti všichni taky považovali boj a čest v boji za jedinou vstupenku do posmrtného života, u všech těchto lidí prokazatelně byly ženy válečnice zastoupeny hojně, takže si to pravděpodobně neseme sebou až do dnes. 😀 podle řečeného bych hledal například u Hérodota, nebo Ptolemóna, cca 4.století nl. a u obou jsou okrajově popsány bojové techniky, už tehdy minulých lidí, nicméně to co popisoval dříve v rozhovoru Dan o Vikingském boji mečem a sekerou – když člověk kouká na soudobá videa kluků co tím žijí a přečte si popis řeckých učenců, je to sice jako poslouchat fotbal v rádiu, ale s těma obrázkama to najednou dává přesný smysl.
O Evropě pozdního starověku a ranného středověku se ví málo, nicméně Řím se sem z nějakých důvodů netlačil 500 let a to že nejsou písemné zmínky (což u Říma ano) neznamená že tu lidi lezli po stromech?
když vás tak poslouchám … doufám že se sejdete za pár měsíců znova a třeba už jen v 30 minutové verzi řeknete názor na film ZBOJNÍK amaterský film co jde do kin kolem března-dubna
Vynikající rozhovor. Klidně by mohlo být vícero hostů na toto téma.
Bylo by super kdyby si Dan pozval někoho na téma Paintball.